Zorluk dereceleri

Zorluk dereceleri

Shaiya’da 4 zorluk derecesi vardır. Eğer oyunu ilk defa oynuyorsanız ‘kolay’, ‘normal’ veya ‘zor’ dereceler arasında tercih yapabilirsiniz. ‘Aşırı’ derecede karakter yaratabilmeniz için en az bir karakterinizin ‘zor’ derecede 40.seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir.

‘KOLAY’ – Bu dereceyi basitçe yeni başlayan oyuncular için bir rehber-derece olarak tanımlayabiliriz. Seviye atlamak daha kolaydır çünkü daha az TP (Tecrübe Puanı) gerektirir. Bu derecede bir karakter maksimum 30. seviyeye ulaşabilir. Oyuncu bir birlik kuramaz ya da bir birliğe katılamaz ve klasların özel yetenekleri bu derecede kullanılamaz. Ayrıca bu derecede ‘Korkunç’, ‘Efsane’ veya ‘İlahi’ nesneleri kullanamazsınız. ‘Kolay’ derecede atladığınız her seviyede niteliklerinizi arttırmak için 5 nitelik puanı ve yeni yetenekler almak için 3 yetenek puanı kazanırsınız.

‘NORMAL’ – Seviye atlamak için ‘kolay’ dereceye göre daha fazla TP’ye ihtiyaç duyarsınız, ancak seviye 30 sınırlaması yoktur. ‘Kolay’ derecedeki bütün nesnelere ek olarak ‘Korkunç’ nesneleri de bu derecede kullanabilirsiniz. Bu derecede atladığınız her seviyede ‘kolay’ seviyedeki kadar nitelik ve yetenek puanı kazanırsınız.(seviye başına 5 nitelik puanı ve 3 yetenek puanı)

‘ZOR’ – Oyuncular tarafından en çok tercih edilen zorluk derecesidir. Bu derecede seviye atlamak için ‘normal’ derecede olduğundan daha fazla TP’ye ihtiyaç duyarsınız. Buna karşılık tabii ki daha büyük ödüller kazanırsınız. ‘Normal’ derecedeki bütün nesnelere ek olarak ‘Efsane’ nesneleri de bu derecede kullanabilirsiniz. Her seviye için 7 nitelik puanı ve 4 yetenek puanı kazanırsınız.

‘AŞIRI’ – Gücün doruklarına erişebileceğiniz bu dereceye ulaşmak beceri ve sabır ister. Seviye başına kazanılan 9 nitelik ve 5 yetenek puanı karakterinizi en güçlülerden biri yapar. Oyunda bulunan bütün nesnelere, hatta ‘İlahi’ silahlara bile sahip olabilirsiniz. Elbette bu kadar gücün bir bedeli var… ‘Aşırı’ derecede ölen bir karakter 3 dakika içinde diriltilmesse, ebediyen yok olacaktır ve herşeye en baştan başlamak gerekecektir.

Bir cevap yazın